Biokominekodczegozacząć Hanoobiokominki

Czym jest biokominek i czym różni się od klasycznego kominka?

Biokominek jest to forma kominka w ekologicznej odsłonie. Opalany jest płynnym paliwem na bazie alkoholu etylowego, który spala się całkowicie nie wytwarzając dymu, popiołu, sadzy ani żadnego nieprzyjemnego zapachu. Produkty te posiadają ogromną przewagę nad kominkiem tradycyjnym głównie z tego powodu, iż nie potrzebują dostępu ani do instalacji kominowej ani do systemów wentylacyjnych. Ciepło powstałe w procesie spalania nie wydostaje się przez komin lecz pozostaje w pomieszczeniu. Brak konieczności dostępu do instalacji kominowej umożliwia łatwe przemieszczanie biokominka (biokominki wolnostojące), jak również umożliwia użytkowanie tego typu kominków w domach, restauracjach, hotelach a nawet w mieszkaniu w bloku. Więcej informacji na temat biokominków znajdziecie w tym wpisie.

Jakie są rodzaje biokominków?

Spośród wszystkich modeli można wyszczególnić:

 

Co pali się w biokominku?

Do zasilania biokominka używany jest bioetanol – płyn grzewczy na bazie alkoholu etylowego.  Po wlaniu biopaliwa do paleniska a następnie rozpaleniu kominka bioetanol początkowo spala się na niebiesko. Jest to zjawisko całkowicie normalnie. Jednak już po kilku minutach ogień nabiera swojej odpowiedniej barwy czyli żółto-pomarańczowej. W kominkach automatycznych biopaliwo od chwili włączenia kominka pali się w kolorze żółto-pomarańczowym. Więcej informacji na temat biopaliwa znajdziecie w tym wpisie.

Czy podczas palenia się biokominka czuć nieprzyjemny zapach?

Biokominek opalany jest wydajnym płynem grzewczym, które spala się całkowicie nie wytwarzając dymu, popiołu, sadzy czy żadnego nieprzyjemnego zapachu. Produktem spalania biopaliwa jest para wodna oraz niewielkie ilości dwutlenku węgla (ilość porównywalna jest do ilości w wydychanym przez człowieka powietrzu – czyli jest to całkowicie bezpieczne). Dobrej jakości płyny grzewcze spalają się bezwonnie zapewniając całkowity komfort użytkowania kominka.

Czy używanie biokominka jest bezpieczne?

Biokominek jest urządzeniem całkowicie bezpiecznym o ile użytkuje się go z rozwagą oraz zgodnie z załączona instrukcja obsługi. Pomieszczenie, w którym będzie użytkowany kominek powinno mieć minimum 18m² przy wysokości 2,5m dla kominka z jednym paleniskiem. Przy użytkowaniu biokominka powinno być uchylone okno lub sprawnie działająca wentylacja. Na obudowie kominka ani wewnątrz nie należy stawiać żadnych przedmiotów. Biokominek należy opalać tylko i wyłącznie specjalnym płynem grzewczym bioetanolem. W bliskiej odległości od biokominka nie może umieszczać przedmiotów łatwopalnych.

Czym się różni biokominek / palenisko manualne od automatycznego?

W biokominkach mogą być zastosowane paleniska manualne bądź paleniska automatyczne. W przypadku modelu z palnikiem manualnym intensywność płomienia regulowana jest manualnie (ręcznie) przy pomocy uchwytu do regulacji. Paleniska te nie posiadają funkcji np: włącznik Start i Stop, licznych czujników bezpieczeństwa oraz nie posiadają możliwości uzyskania od razu odpowiedniego koloru ognia (jak w automatach od razu po włączeniu) – z początku bioetanol spala się na kolor niebieski zaś dopiero po paru minutach jest kolor żółto-pomarańczowo. Manualne paleniska nie posiadają wskaźnika poziomu paliwa, tym samym nie można sprawdzić ile w danym momencie jest bioetanolu w zbiorniku i na ile czasu palenia wystarczy płynu.

W paleniskach automatycznych (np. Denver e-Ribbon fire, Denver Basic, ) regulacja jest całkowicie zautomatyzowana. Z reguły biokominki automatyczne wyposażone są w dotykowy panel sterujący z włącznikiem Start i Stop. Za pomocą panelu można swobodnie i płynnie przestawiać intensywność płomienia. Sterowanie może odbywać się również poprzez pilot zdalny czy też inteligentne urządzenie typu smartfon lub tablet. Kominki automatyczne mogą być również zintegrowane w Smart Home System. Ponadto paleniska automatyczne wyposażone są w szereg funkcji (np. Sleep timer) oraz licznych czujników bezpieczeństwa (np. czujnik przelania, czujnik temperatury). Paleniska automatyczne posiadają również na pulpicie wskaźnik ile w danym momencie jest paliwa i na ile szacunkowo czasu go wystarczy. Więcej na ten temat przeczytacie w bardzo szczegółowym wpisie odnośnie palenisk automatycznych Decoflame.

Jakie czujniki posiadają paleniska automatyczne?

Spośród modeli automatycznych wyróżniamy: palenisko Denver e-Ribbon fire (w pełni automatyczny palnik), palenisko Denver Basic oraz palenisko Denver Basic+ (palniki półautomatyczne).

W zależności od modelu (palenisko  pół/automatyczne) stosuje się:

 • Czujnik wskazujący za wysoką temperaturę przy tv (biokominek zamontowany pod/obok tv)
 • Czujnik wskazujący wysoką temperaturę paleniska
 • Czujnik przegrzania
 • Czujniki przelania
 • Czujnik horyzontu wypoziomowania paleniska
 • Czujnik wycieku
 • Zabezpieczenie przed dziećmi / blokada rodzicielska

Więcej na ten temat przeczytać można w bardzo szczegółowym wpisie odnośnie palenisk automatycznych Decoflame.

Jakie niestandardowe kształty palenisk?

Oprócz standardowych prostych palenisk dostępne są u nas również paleniska o nietypowych kształtach.

W ofercie posiadamy :

Czy można połączyć biokominek automatyczny z systemem Smart Home System?

Oczywiście. Poszczególne biokominki automatyczne Decoflame mogą być zintegrowane w Smart Home System.

Modele z możliwością podłączenia do Systemu Inteligentnego Domu:

Jaki biokomiek bezpieczny wybrać do domu jednorodzinnego ?

Wybór kominka najbardziej odpowiedniego do domu to nie małe wyzwanie. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, który model wybrać. Czy ma to być biokominek do zabudowy, do zawieszenia czy wolnostojący. Następnie trzeba się zastanowić czy ma być sterowany manualnie (ręcznie) czy automatycznie. Kiedy podejmiemy tą decyzje, zastanówmy się nad rozmiarem. Ile miejsca możemy przeznaczyć na kominek. Jeśli wybierzecie model przeznaczony do zabudowy tu możliwości są ogromne, dodatkowo realizujemy indywidualne zamówienia na kominki nawet o długości do 10 m! Modele przeznaczone do zawieszenia stanowią doskonałe rozwiązanie dla mniejszych pomieszczeń. Kominki mają stosunkowo małą głębokość, dzięki czemu nie ingerują zbytnio w przestrzeń mieszkalną. Biokominki wolnostojące są modelami w pełni mobilnymi, które z łatwością można przestawiać z miejsca na miejsce. Dodatkowo większość z nich należy do kolekcji Indoor/Outdoor i mogą być użytkowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

Jaki model biokominka można zabudować w salonie?

To jaki model kominka można zabudować w salonie zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb oraz dostępnego miejsca we wnętrzu. Biokominki do zabudowy, wkłady oraz paleniska stanowią idealne rozwiązanie jako element dekoracyjny całej aranżacji a dodatkowo generują przyjemne ciepło, które jest odczuwalne niemalże od chwili rozpalenia.

Biokominki do zabudowy mogą mieć różną konstrukcję:

Posiadamy w ofercie zarówno modele w stylu nowoczesnym jak i klasycznym tak, aby każdy mógł dobrać kominek najbardziej pasujący do wystroju salonu.

Jaki długi biokominek od 100 cm do 400 cm wybrać do zamontowania w ścianie ?

Biokominek, w którym zastosowane jest palenisko z długa linią ognia robi niesamowite wrażenie. Jeśli więc dysponujemy dużą ilością wolnej przestrzeni warto zwrócić uwagę na większe biokominki.

Najbardziej odpowiednimi modelami w tym wypadku będą:

Kominki realizujemy również na indywidualne zamówienie pod wskazany wymiar do maksymalnie 10 metrów:

W przypadku, kiedy zdecydujemy się na długi biokominek warto również zastanowić się nad typem paleniska. Czy będzie to palenisko sterowane manualnie czy automatycznie.  Biokominki automatyczne to najnowocześniejsze modele, w których zastosowana została zaawansowana technologia. Dzięki temu sterowanie kominkiem może odbywać się za pomocą pilota czy smartfona z dowolnego miejsca w pomieszczeniu.

Czy można zamontować biokominek do nieużywanego kominka tradycyjnego?

Jak najbardziej. We wnęce pozostałej po tradycyjnym kominku można ustawić np. wolnostojący wkład biokominkowy Ascot Lux, zabudować palenisko lub też zamówić biokominek pod indywidualny wymiar, który posiada możliwość zmiany wymiarów, możliwość wybory typu paleniska oraz zamontowanie dodatkowych szklanych ekranów. Więcej informacji na ten  temat można znaleźć we wpisie odnośnie uzupełnienia pustej wnęki po tradycyjnym kominku.

Jaki biokominek do wbudowania w ścianie?

Tu jest bardzo szeroki wybór i zależy tylko i wyłącznie od upodobań i miejsca przeznaczenia kominka.

Modele te stanowią doskonały element dekoracyjny w ścianie oraz bardzo efektowne wypełnienie przejścia między pomieszczeniami.

Warunki zabudowy biokominków

W pomieszczeniu, w którym ma być zamontowany biokominek powinna działać sprawna wentylacja zapewniająca wymianę powietrza raz w ciągu godziny. Pomocne jest również raz na jakiś czas uchylenie okna. Minimalna zalecana powierzchnia, w której użytkowany będzie kominek to 20m² na kominek z jednym paleniskiem do 50cm długości, 30m² na kominek do 100cm długości paleniska oraz 40m² na paleniska powyżej 100m². Pomieszczenie, w którym będzie użytkowany kominek powinno być zawsze przewietrzone,  gdyż jego działanie absorbuje tlen z powietrza.

Nie należy montować kominka w miejscu, w którym będzie narażony na przeciągi. Przeciąg i wzmożone palenie się ognia może powodować sadzę oraz uszkodzenie kominka.

Kominki ekologiczne mogą być instalowane na powierzchni, która wykonana została z materiału niepalnego i odpornego na wysoką temperaturę np. kamień, marmur, cegła, elementy metalu, stali czy szkło hartowane. Dodatkowo w odległości 1m od biokominka nie należy ustawiać żadnych przedmiotów czyli meble, zasłony, firanki. Nad paleniskiem należy zachować min 40 cm wolnej przestrzeni do obudowy z materiału niepalnego.

Biokominek może być umieszczony w przygotowanej zgodnie z instrukcją wnęce w murowanej ścianie. Wnęka musi być zrobiona z materiałów niepalnych i odpornych na wysokie temperatury a nad kominkiem nie powinny znajdować się żadne przedmioty wrażliwe na wysokie temperatury, gdyż ciepło oddawane jest do góry. Te same zasady tyczą się zawieszania biokominka na ścianie.

Czy można wieszać telewizor nad biokominkiem?

Można wieszać telewizor nad biokominkiem jednak należy zachować bezpieczną odległość uzależnioną od umieszczenia kominka względem tv. W modelach automatycznych Decoflame istnieje możliwość zamontowania specjalnego czujnika tv sensor. Zabezpiecza on przed przekroczeniem odpowiedniej temperatury w przypadku, gdy biokominek umieszczony jest poniżej ekranu telewizora.

W zależności od wybranego modelu wyróżniamy klika zasad.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie we wpisie odnośnie warunków zawieszania telewizora nad kominkiem.

Jaki biokominek wybrać pod tv?

Biokominek zamontowany poniżej ekranu tv robi niesamowite wrażenie. W momencie kiedy decydujemy się na montaż kominka pod telewizorem najlepszym rozwiązaniem będzie zabudowa paleniska lub wkładu.

Najefektywniej poniżej ekranu TV będzie wyglądało:

W nowocześnie urządzonych wnętrzach taka zabudowa biokominka będzie stanowiła doskonały element dekoracyjny i aranżacyjny.

Czy można zamontować biokominek w meblu?

Oczywiście. Nowoczesne paleniska i wkłady z paleniskiem (Infire Wkład 1000 i Infire Wkład 600, paleniska Decoflame) mogą być zamontowane w blatach, meblach czy w stole.

Należy jednak przestrzegać podstawowych zasad:

 • Zabrania się montowania paleniska w materiałach meblowych foliowanych i lakierowanych
 • Zabrania się montowania w meblach samych palenisk bez specjalnych wkładów absorbujących ciepło
 • Należy upewnić się czy zachowane są odpowiednie, bezpieczne warunki zabudowy tj. w odległości 1 m od paleniska (nad paleniskiem i wokół paleniska) nie mogą znajdować się żadne przedmioty łatwopalne
 • W przypadku kiedy powyżej i wokół paleniska znajdują się przedmioty w mniejszej niż bezpieczna minimalna odległość ważne jest, aby materiały, które mają się znajdować nad i wokół paleniska były niepalne i odporne na wysokie temperatury tj. kamień, marmur, cegła, elementy metalu, stali czy szkło hartowane

Biokominki, które posiadają gotowe specjalne obudowy:

Najlepiej po wyborze konkretnego Wkładu lub Paleniska skontaktować się z nami i upewnić się czy dany model może być zamontowany w meblu. Nasz dział techniczny doradzi Państwu najbardziej odpowiednie i bezpieczne rozwiązanie. Wymagane jest zapoznanie się z instrukcją montażu i instrukcją obsługi producenta przed użytkowaniem biokominka.

Czy nad biokominkiem można zamieścić półkę ?

Jak najbardziej! Nad kominkiem można zawiesić mebel czy półkę. Biokominek może być również umieszczony w indywidualnie zaprojektowanej meblościance. Wszelkiego rodzaju przedmioty należy umieszczać w odległości minimum 1m powyżej poziomu paleniska. Rozpalony biokominek emituje ciepło więc jeśli mebel będzie znajdował się zbyt blisko może zostać za mocno nagrzany. Przy zachowaniu bezpiecznej odległości zalecane jest dodatkowo zabezpieczyć mebel mocując do niego np. tafle ze szkła hartowanego lub innego materiału ognioodpornego.

Przy tego typu zabudowach należy skonsultować warunki zabudowy względem wybranego modelu biokominka. Każdy produkt posiada indywidualne warunki montażu.

Czym się różnią modele Inside L&P vers1 od Inside L&P vers2?

Inside L800 Vers1 (wkład narożny otwarty z lewej strony) oraz Inside P800 Vers1 (wkład narożny otwarty z prawej strony) to wkłady przeznaczone do zabudowy i wyposażone w ramkę wystającą poza obrys kominka i zachodzącą na ścianę, dzięki czemu nie ma konieczności idealnego obrabiania rantu otworu w ścianie. Wkład nie posiada w górnej części izolacji termicznej, dlatego też należy indywidualnie zadbać o zabezpieczenie termiczne górnej części, która nagrzewa się najbardziej. Kominek nie posiada również u dołu obudowy zabudowanego paleniska (w vers2. palenisko jest zabudowane) a co za tym idzie nie posiada komory absorbującej w przypadku przelania paliwa. W Inside L&P 800 vers1 wkładu nie można postawić na płasko, jak w vers2. Dlatego podczas montażu tego typu wkładu należy indywidualnie zapewnić otwór pod palenisko (którego dolna komora zwisa opierając się na rantach obudowy). Dodatkowo należy zabezpieczyć przestrzeń pod paleniskiem na wypadek przelania i wycieku biopaliwa.

Inside L800 Vers2 (wkład narożny otwarty z lewej strony)  oraz Inside P800 Vers2 (wkład narożny otwarty z prawej strony)  to wkłady narożne, których konstrukcja umożliwia wbudowanie na samej krawędzi ściany. Dodatkowo posiadają system odpowietrzający zapobiegający powstaniu ciśnienia pod palnikiem w razie przelania paliwa. Kominek ma również wbudowaną izolację w górnej części pozwalającą na zamontowanie go np. w płycie gipsowo-kartonowej (najlepiej ognioodpornej ”czerwonej”). Dolna część kominka jest zabudowana więc montaż polega na postawieniu wkładu w przygotowanej wnęce a następnie przykręcenie trzech wkrętów do podłoża (w tej wersji palenisko jest zabudowane a otwory montażowe znajdują się pod paleniskiem). Inside L800 Vers2 i Inside P800 Vers2 to idealne model do wstawienia w przygotowana wnękę.

Jest możliwość wykonania wkładu narożnego Inside L&P 800 vers1 i vers 2 na indywidualne zamówienie:

 • Zmiana wymiarów biokominka (szerokość, głębokość, wysokość)
 • Zmiana długości paleniska
 • Zmiana rodzaju paleniska ( fala, proste, łamana w kształcie litery L)
 • Zmiana koloru paleniska (czarne, stal nierdzewna)
 • Zmiana wysokości szyby ochronnej (wysokość standardowa to 10 cm)
 • Zmiana koloru szyby (przezroczysta, przyciemniana)
 • Dostawienie dodatkowej szyby ochronnej bocznej

Biokominek narożny na indywidualne zamówienie?

Realizujemy indywidualne zamówienia biokominków, wkładów narożnych otwartych na lewą lub prawą stronę do wyboru, palenisk narożnych w kształcie litery L oraz pomysły naszych klientów zgodnie z marzeniami, wizją, wymiarami oraz kolorami najbardziej odpowiednimi do aranżacji. Jeśli marzy Ci się niebanalne rozwiązanie dla swojego wnętrza i standardowa oferta jest dla Ciebie niewystarczająca – napisz do nas! Kominki na Indywidualne zamówienie posiadają opcję: zmiany wymiarów, wybór paleniska, możliwość wykończenia w dowolnym kolorze oraz montaż szklanych ekranów wg upodobań. Realizujemy kominki pod wskazany wymiar nawet o długości do 10 metrów!

Czujesz niedosyt informacji?

Jako firma zajmująca się sprzedażą i dystrybucją biokominków od ponad sześciu lat oferujemy profesjonalne usługi na najwyższym poziomie. Jeśli nadal masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy do kontaktu.

Dodatkowo przy zakupie biokominków w naszym sklepie zapewniamy bezpłatne usługi w zakresie:

 • Pomocy przy tworzeniu profesjonalnych zabudów z użyciem biokominków
 • Udzielamy konsultacji dotyczących projektu i aranżacji biokominków, wkładów do zabudowy i palenisk
 • Udzielamy informacji dotyczących warunków zabudowy biokominków

Zapraszamy również na nasz blog, na którym zamieszczamy mnóstwo ciekawych wpisów na temat biokominków i nie tylko.

Media społecznościowe

Obserwuj nas w serwisach społecznościowych oraz na naszym kanale You Tube:

 Fanpage Hanoo biokominki

 Instagram @hanoo.biokominki

 Twitter @HanooBiokominki

 Kanał You Tube Hanoo biokominki

 Hanoo biokominki w Google+

 

*Zamieszczony wpis służy wyłącznie do celów informacyjnych. Zalecane jest każdorazowo stosować się do instrukcji użytkowania i montażu, specyfikacji oraz karty technicznej otrzymanej od producenta danego modelu biokominka.