Biokominki – Od czego zacząć?
Zebraliśmy dla Państwa wyczerpujące informacje na temat właściwości, działania oraz używania biokominków. Przygotowane kompendium wiedzy pomoże Państwu rozwiać wątpliwości dotyczące biokominków przed dokonaniem zakupu.
- biokominki automatyczne – posiadają dotykowy panel sterowania, dodatkowo mogą być sterowane za pomocą zdalnego pilota, przez smartfon, tablet bądź zintegrowane w Smart Home System
- biokominki do zawieszenia – modele przeznaczone do zawieszenia na ścianie czy podwieszane na suficie
- biokominki / wkłady do zabudowy – kominki dedykowane do zabudowy we wnęce w ścianie
- paleniska do zabudowy – paleniska przeznaczone do indywidualnej zabudowy bądź zintegrowane w biokominkach
- biokominki wolnostojące – modele mobilne, które można umieścić zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń
Do zasilania biokominka używany jest bioetanol – płyn grzewczy na bazie alkoholu etylowego. Po wlaniu biopaliwa do paleniska a następnie rozpaleniu kominka bioetanol początkowo spala się na niebiesko. Jest to zjawisko całkowicie normalnie. Jednak już po kilku minutach ogień nabiera swojej odpowiedniej barwy czyli żółto-pomarańczowej. W kominkach automatycznych biopaliwo od chwili włączenia kominka pali się w kolorze żółto-pomarańczowym. Więcej informacji na temat biopaliwa znajdziecie w tym wpisie.
Biokominek opalany jest wydajnym płynem grzewczym, które spala się całkowicie nie wytwarzając dymu, popiołu, sadzy czy żadnego nieprzyjemnego zapachu. Produktem spalania biopaliwa jest para wodna oraz niewielkie ilości dwutlenku węgla (ilość porównywalna jest do ilości w wydychanym przez człowieka powietrzu – czyli jest to całkowicie bezpieczne). Dobrej jakości płyny grzewcze spalają się bezwonnie zapewniając całkowity komfort użytkowania kominka.
Biokominek jest urządzeniem całkowicie bezpiecznym o ile użytkuje się go z rozwagą oraz zgodnie z załączona instrukcja obsługi. Pomieszczenie, w którym będzie użytkowany kominek powinno mieć minimum 18m² przy wysokości 2,5m dla kominka z jednym paleniskiem. Przy użytkowaniu biokominka powinno być uchylone okno lub sprawnie działająca wentylacja. Na obudowie kominka ani wewnątrz nie należy stawiać żadnych przedmiotów. Biokominek należy opalać tylko i wyłącznie specjalnym płynem grzewczym bioetanolem. W bliskiej odległości od biokominka nie może umieszczać przedmiotów łatwopalnych.
W biokominkach mogą być zastosowane paleniska manualne bądź paleniska automatyczne. W przypadku modelu z palnikiem manualnym intensywność płomienia regulowana jest manualnie (ręcznie) przy pomocy uchwytu do regulacji. Paleniska te nie posiadają funkcji np: włącznik Start i Stop, licznych czujników bezpieczeństwa oraz nie posiadają możliwości uzyskania od razu odpowiedniego koloru ognia (jak w automatach od razu po włączeniu) – z początku bioetanol spala się na kolor niebieski zaś dopiero po paru minutach jest kolor żółto-pomarańczowo. Manualne paleniska nie posiadają wskaźnika poziomu paliwa, tym samym nie można sprawdzić ile w danym momencie jest bioetanolu w zbiorniku i na ile czasu palenia wystarczy płynu.
W paleniskach automatycznych (np. Denver e-Ribbon fire, Denver Basic, ) regulacja jest całkowicie zautomatyzowana. Z reguły biokominki automatyczne wyposażone są w dotykowy panel sterujący z włącznikiem Start i Stop. Za pomocą panelu można swobodnie i płynnie przestawiać intensywność płomienia. Sterowanie może odbywać się również poprzez pilot zdalny czy też inteligentne urządzenie typu smartfon lub tablet. Kominki automatyczne mogą być również zintegrowane w Smart Home System. Ponadto paleniska automatyczne wyposażone są w szereg funkcji (np. Sleep timer) oraz licznych czujników bezpieczeństwa (np. czujnik przelania, czujnik temperatury). Paleniska automatyczne posiadają również na pulpicie wskaźnik ile w danym momencie jest paliwa i na ile szacunkowo czasu go wystarczy. Więcej na ten temat przeczytacie w bardzo szczegółowym wpisie odnośnie palenisk automatycznych Decoflame.
Spośród modeli automatycznych wyróżniamy: palenisko Denver e-Ribbon fire (w pełni automatyczny palnik), palenisko Denver Basic oraz palenisko Denver Basic+ (palniki półautomatyczne).
W zależności od modelu (palenisko pół/automatyczne) stosuje się:
- Czujnik wskazujący za wysoką temperaturę przy tv (biokominek zamontowany pod/obok tv)
- Czujnik wskazujący wysoką temperaturę paleniska
- Czujnik przegrzania
- Czujniki przelania
- Czujnik horyzontu wypoziomowania paleniska
- Czujnik wycieku
- Zabezpieczenie przed dziećmi / blokada rodzicielska
Więcej na ten temat przeczytać można w bardzo szczegółowym wpisie odnośnie palenisk automatycznych Decoflame.
Oprócz standardowych prostych palenisk dostępne są u nas również paleniska o nietypowych kształtach.
W ofercie posiadamy :
- Paleniska proste: palenisko Built in manual burner, wkład 1000 z paleniskiem
- Palenisko automatyczne z długą linią ognia: palenisko Denver e-Ribbon fire, palenisko Denver Basic
- Paleniska narożne w kształcie litery L: wykonywane na indywidualne zamówienie
- Palenisko narożne automatyczne Denver Corner
- Palenisko z zakrzywioną linią ognia Denver Curved
Oczywiście. Poszczególne biokominki automatyczne Decoflame mogą być zintegrowane w Smart Home System.
Modele z możliwością podłączenia do Systemu Inteligentnego Domu:
- Biokominek wolnostojący Denver Ellipse, Milano
- Biokominek do zabudowy Manhattan, Montreal, Orlando, Panorama, Westminster
- Palenisko Denver Round, Denver e-Ribbon Fire, Denver Corner, Denver Curved
Wybór kominka najbardziej odpowiedniego do domu to nie małe wyzwanie. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, który model wybrać. Czy ma to być biokominek do zabudowy, do zawieszenia czy wolnostojący. Następnie trzeba się zastanowić czy ma być sterowany manualnie (ręcznie) czy automatycznie. Kiedy podejmiemy tą decyzje, zastanówmy się nad rozmiarem. Ile miejsca możemy przeznaczyć na kominek. Jeśli wybierzecie model przeznaczony do zabudowy tu możliwości są ogromne, dodatkowo realizujemy indywidualne zamówienia na kominki nawet o długości do 10 m! Modele przeznaczone do zawieszenia stanowią doskonałe rozwiązanie dla mniejszych pomieszczeń. Kominki mają stosunkowo małą głębokość, dzięki czemu nie ingerują zbytnio w przestrzeń mieszkalną. Biokominki wolnostojące są modelami w pełni mobilnymi, które z łatwością można przestawiać z miejsca na miejsce. Dodatkowo większość z nich należy do kolekcji Indoor/Outdoor i mogą być użytkowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.
To jaki model kominka można zabudować w salonie zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb oraz dostępnego miejsca we wnętrzu. Biokominki do zabudowy, wkłady oraz paleniska stanowią idealne rozwiązanie jako element dekoracyjny całej aranżacji a dodatkowo generują przyjemne ciepło, które jest odczuwalne niemalże od chwili rozpalenia.
Biokominki do zabudowy mogą mieć różną konstrukcję:
- Wkłady otwarte z przodu np. Montreal, Orlando, Inside 1200 black
- Wkłady narożne otwarte z przodu i z boku np. Inside L800, Inside P800
- Wkładu otwarte z przodu i z tyłu np. Montreal, Orlando
- Wkłady otwarte z trzech stron np. Inside C1000, Inside U1000
Posiadamy w ofercie zarówno modele w stylu nowoczesnym jak i klasycznym tak, aby każdy mógł dobrać kominek najbardziej pasujący do wystroju salonu.
Biokominek, w którym zastosowane jest palenisko z długa linią ognia robi niesamowite wrażenie. Jeśli więc dysponujemy dużą ilością wolnej przestrzeni warto zwrócić uwagę na większe biokominki.
Najbardziej odpowiednimi modelami w tym wypadku będą:
- Montreal – 1250mm, 1350mm, 1450mm, pod wymiar do 4000 mm
- Montreal basic – 750mm, 950mm, 1120mm
- Montreal basic with Frame – 750mm, 950mm, 1120mm
- Orlando – 1000mm, 1250mm, pod wymiar do 4000 mm
- Inside 1200 black – 1200mm, pod wymiar do 10 m
- Palenisko Denver e-ribbon fire – 1200mm, pod wymiar do 4000 mm
- Inside L800, Inside P800 – możliwość zamówienia pod wymiar do 3 metrów
Kominki realizujemy również na indywidualne zamówienie pod wskazany wymiar do maksymalnie 10 metrów:
W przypadku, kiedy zdecydujemy się na długi biokominek warto również zastanowić się nad typem paleniska. Czy będzie to palenisko sterowane manualnie czy automatycznie. Biokominki automatyczne to najnowocześniejsze modele, w których zastosowana została zaawansowana technologia. Dzięki temu sterowanie kominkiem może odbywać się za pomocą pilota czy smartfona z dowolnego miejsca w pomieszczeniu.
Jak najbardziej. We wnęce pozostałej po tradycyjnym kominku można ustawić np. wolnostojący wkład biokominkowy Ascot Lux, zabudować palenisko lub też zamówić biokominek pod indywidualny wymiar, który posiada możliwość zmiany wymiarów, możliwość wybory typu paleniska oraz zamontowanie dodatkowych szklanych ekranów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć we wpisie odnośnie uzupełnienia pustej wnęki po tradycyjnym kominku.
Tu jest bardzo szeroki wybór i zależy tylko i wyłącznie od upodobań i miejsca przeznaczenia kominka.
- biokominki w całości wpuszczane w ścianę np. Montreal, Orlando, Westminster
- wkłady narożne – Inside L800, Inside P800, Montreal
- wkłady w kształcie litery C – Inside C1000, Montreal
- wkłady w kształcie litery U – Inside U1000, Montreal
Modele te stanowią doskonały element dekoracyjny w ścianie oraz bardzo efektowne wypełnienie przejścia między pomieszczeniami.
Tu jest bardzo szeroki wybór i zależy tylko i wyłącznie od upodobań i miejsca przeznaczenia kominka.
- biokominki w całości wpuszczane w ścianę np. Montreal, Orlando, Westminster
- wkłady narożne – Inside L800, Inside P800, Montreal
- wkłady w kształcie litery C – Inside C1000, Montreal
- wkłady w kształcie litery U – Inside U1000, Montreal
Modele te stanowią doskonały element dekoracyjny w ścianie oraz bardzo efektowne wypełnienie przejścia między pomieszczeniami.