Palenisko do zabudowy jest niebanalnym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie klimatycznego wnętrza wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zainstalowanie tradycyjnego kominka. Palenisko do zabudowy zasilane jest paliwem bioetanolowym, którego produktem spalania jest para wodna i dwutlenek węgla. Żywy ogień w kolorze pomarańczowym zapewni przyjemne ciepło oraz klimatyczną atmosferę.

Paleniska do biokominków przystosowane są do wykonania indywidualnej zabudowy. Ich obudowy są wykonane z nierdzewnych materiałów odpornych na wysokie temperatury. Zaletą palenisk do biokominków jest możliwość wybierania spośród ich różnych rozmiarów co sprawia, że można je dopasowywać do wielkości różnych pomieszczeń.

Palenisko do zabudowy to przede wszystkim walory estetyczne dlatego, też zastosowanie tego rozwiązania w mieszkaniu to:
 • Niepowtarzalny i efektowny wystrój wnętrza
 • Możliwość dowolnej aranżacji
 • Bezpieczeństwo użytkowania (spalanie odbywa się w tym przypadku bez dymu i iskier)
 • Ogień w żywych kolorach żółto-czerwonych
 • Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu
 • Wzrost temperatury wnętrza o około pięć stopni Celsjusza
Kształt paleniska

W momencie kiedy decydujemy się na zabudowę indywidualną paleniska warto na początku zastanowić się jakie ma być te palenisko. Kształt paleniska stanowi najistotniejsza rolę, ponieważ tu możemy wybrać spośród różnych, nie tylko standardowych modeli.

Wyróżniamy paleniska:

Wymiary palenisk

Następnie możemy zastanowić się nad rozmiarem paleniska czyli weźmy pod uwagę fakt, jaką ilością wolnej przestrzeni dysponujemy a następnie dobierzmy odpowiednie palenisko. Tu wybór jest ogromny, ponieważ paleniska wykonywane są standardowo w różnych rozmiarach (od 400 mm – 3000 mm) tak, aby każdy mógł dobrać model najbardziej odpowiedni do swojego wnętrza oraz dostępnej powierzchni. Jeśli standardowa oferta jest niewystarczająca możemy zastanowić się nad zamówieniem indywidualnym. Mamy wtedy możliwość zmiany wymiarów paleniska względem zapotrzebowania, wykończenia w kolorze niestandardowym oraz zamontowania dodatkowych szklanych ekranów. Dzięki różnorodności wykończeń biokominków, możliwe jest wiele wariantów urządzania i aranżacji pomieszczeń.

Sterowanie paleniskiem

Przy wyborze paleniska zastanówcie się jak ma być ono sterowane. Spośród wszystkich dostępnych palenisk wyróżnić można paleniska manualne bądź paleniska automatyczne.

W przypadku modelu z palnikiem manualnym intensywność płomienia regulowana jest manualnie (ręcznie) przy pomocy uchwytu do regulacji. Paleniska te nie posiadają funkcji np: włącznik Start i Stop, licznych czujników bezpieczeństwa oraz nie posiadają możliwości uzyskania od razu odpowiedniego koloru ognia (jak w automatach od razu po włączeniu) – z początku bioetanol spala się na kolor niebieski zaś dopiero po paru minutach jest kolor pomarańczowy. Manualne paleniska nie posiadają wskaźnika poziomu paliwa, tym samym nie można sprawdzić ile w danym momencie jest bioetanolu w zbiorniku i na ile czasu palenia wystarczy płynu.  Jak rozpalić w kominku manualnym dowiecie się z naszego filmiku instruktażowego, w którym również widać jak bioetanol spala się tuz po rozpaleniu a jak po kilku minutach.

W paleniskach automatycznych (np. Denver e-Ribbon fire, Denver Basic, Denver Basic+) regulacja jest całkowicie zautomatyzowana. Z reguły biokominki automatyczne wyposażone są w dotykowy panel sterujący z włącznikiem Start i Stop. Za pomocą panela można swobodnie i płynnie przestawiać intensywność płomienia. Sterowanie może odbywać się również poprzez pilot zdalny czy też inteligentne urządzenie typu smartfon czy tablet. Kominki automatyczne mogą być również zintegrowane w Smart Home System. Ponad to paleniska automatyczne wyposażone są w szereg funkcji (np. Sleep timer) oraz czujników (np. czujnik bezpieczeństwa, czujnik temperatury). Paleniska automatyczne posiadają również na pulpicie wskaźnik ile w danym momencie jest paliwa i na ile szacunkowo czasu go wystarczy. Włączanie biokominka automatycznego możecie zobaczyć w tym filmiku. Więcej na ten temat tego typu modeli przeczytacie w bardzo szczegółowym wpisie odnośnie palenisk automatycznych Decoflame.

Rodzaj paleniska względem palnika
Warto również zwrócić uwagę na rodzaj paleniska pod względem kształtu palnika. Jest to również bardzo istotna kwestia, ponieważ zastosowana w palenisku „linia ognia” nadaje każdemu modelowi indywidualnego wyglądu palącego się kominka.
W tym wypadku wyróżniamy:
Zasilanie paleniska

Paleniska zasilane są ekologicznym płynem grzewczym zwanym bioetanolem. Paliwo te jest bardzo wydajne, jeden litr biopaliwa pozwala dogrzanie pomieszczenia przez okres od 2 do 5 godzin w zależności od modelu oraz stopnia intensywności płomienia. Większe biokominki wyposażone są w paleniska o większej pojemności co z kolei przekłada się na dłuższy czas palenia – nawet do 10 godzin. Co najważniejsze dobre płyny grzewcze spalają się bezwonnie nie wytwarzając żadnego nieprzyjemnego zapachu, sadzy, popiołu czy innych zanieczyszczeń. Wytwarza się natomiast para wodna, która zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu i dwutlenek węgla w ilościach podobnych do powietrza wydychanego przez człowieka czyli jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. W palnikach manualnych bioetanol początkowo spala się na niebiesko i jest to zjawisko całkowicie normalne. Po kilku minutach ogień nabiera swojej odpowiedniej pomarańczowej barwy. Inaczej sytuacja wygląda w paleniskach automatycznych. Te nowoczesne i zautomatyzowane modele posiadają panel dotykowy z włącznikiem „start” i „stop”. Po uruchomieniu takiego typu kominka płomień od razu nabiera koloru  żółto-czerwonego. Więcej informacji na temat paliwa do biokominów dowiecie się z tego artykułu.

Palenisko do zabudowy posiada wiele zalet:
 • Wysokie bezpieczeństwo użytkowania
 • Zasilane jest wydajnym biopaliwem
 • Równomierne spalanie bioetanolu
 • Podczas spalania nie wytwarza się nieprzyjemny zapach
 • Brak dymu, popiołu, sadzy
 • Możliwość indywidualnej zabudowy
Bezpieczeństwo potwierdzone testami

Przyznane produktom certyfikaty potwierdzają, iż paleniska oraz biokominki poddawane były specjalistycznym testom i przeszły je wszystkie pozytywnie a podawane przez producenta dane są oparte o faktyczne wyniki. Warto więc zwrócić uwagę czy wybrany przez nas model posiada certyfikat, ewentualnie czy palenisko wyposażone jest we wkład z włóknem ceramicznym podnoszący bezpieczeństwo użytkowania i wydłużający czas palenia. Wówczas mamy gwarancję, że w przypadku przewrócenia się paleniska, biopaliwo nie rozleje się a płomień nie rozprzestrzeni się po pomieszczeniu. Zapraszamy do obejrzenia filmiku, w którym przeprowadzone test paleniska z wkładem ceramicznym oraz test zwykłego paleniska dla porównania.

Paleniska dedykowane do indywidualnej zabudowy umożliwiają ogromną swobodę twórczą podczas aranżacji. Mogą być instalowane na powierzchnia, która wykonana została z materiału niepalnego i odpornego na wysoką temperaturę np kamień, marmur, cegła, elementy metalu, stali czy szkło hartowane. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni niesamowity i niepowtarzalny efekt aranżacji, ale również nada wnętrzu klimatycznego ciepła i przytulności.

Przykładowe paleniska oraz aranżacje

*Zamieszczony wpis służy wyłącznie do celów informacyjnych. Zaleca się każdorazowo stosować się do instrukcji użytkowania i montażu, specyfikacji oraz karty technicznej otrzymanej od producenta danego modelu biokominka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.