Oferta rynkowa dotycząca biokominków wolnostojących jest obecnie niezwykle szeroka. Prostota instalacji sprawia, że na tego typu rozwiązanie może pozwolić sobie każdy, kto pragnie poczuć w swoich wnętrzach ciepło domowego paleniska i cieszyć się cudownym blaskiem płomieni. Kupując kominek wolnostojący warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Stabilność to podstawa

Kluczową kwestią okazuje się stabilność kominka. Cięższa i niższa konstrukcja jest jego niewątpliwym plusem. Nie musimy wówczas obawiać się, że kominek przewróci się, a biopaliwo wycieknie w niekontrolowany sposób.  Istnieje jedno “ale”. Niskiego kominka łatwiej nie zauważyć, a co za tym idzie łatwiej potknąć się o niego lub przypadkowo na niego nastąpić. Skutki w postaci oparzeń są mało przyjemne.

Wysokie biokominki wolnostojące mają z kolei tendencję do chwiania się. Dlatego należy zwrócić szczególna uwagę na ich odpowiednie wyważenie. Wysoki kominek powinien mieć szerszą podstawę, a wyższą górę. Taka konstrukcja zapewnia większą stabilność.

Lekkość = Mobilność

Ogromną zaletą kominków wolnostojących jest możliwość ich przenoszenia z miejsca na miejsce. Jednak, aby nie sprawiało nam to większych trudności kominek powinien posiadać odpowiedni kształt oraz być wyposażony w elementy ułatwiające przesuwanie, tak abyśmy nie musieli przy okazji opróżniać zbiornika z biopaliwem.

Niezwykle istotne jest również dostęp do paleniska. Jeżeli zapalanie lub napełnianie zbiornika z paliwem wymaga od nas przechylania, przesuwania lub podnoszenia kominka, to trudno mówić o wygodzie takiego rozwiązania.

Ważną cechą kominków są również ich rozmiary. W przypadku modelu wolnostojącego jest to zasadnicza kwestia. O ile biokominki montowane na ścianie nie wymagają dodatkowej przestrzeni, o tyle kominki wolnostojące potrzebować będą miejsca. Im większy kominek, tym więcej przestrzeni zajmie. Na szczęście producenci przewidują szeroki wybór kominków również w tym zakresie.

*Zamieszczony wpis służy wyłącznie do celów informacyjnych. Zaleca się każdorazowo stosować się do instrukcji użytkowania i montażu, specyfikacji oraz karty technicznej otrzymanej od producenta danego modelu biokominka

Zobacz biokominki wolnostojące w naszym sklepie: