Zapewne wielu z Was zastanawia się czym opalane są ekologiczne kominki. Też kiedyś się nad tym zastanawiałam. Skoro bio-kominek to musi być też do niego jakieś bio-paliwo. Tylko czym właściwie jest te biopaliwo? Otóż wyjaśnienie tego zagadnienia jest bardzo proste. W klasycznym kominku pali się oczywiście drewno a co za tym idzie wytwarza się dym, popiół, sadza oraz inne zanieczyszczenia (nie wspominając o tym, że drewno trzeba jeszcze przynieść). W kominku ekologicznym spala się paliwo ekologiczne, które posiada bardzo wiele zalet a co najważniejsze można je przechowywać w domu np. w szafce.

Co pali się w biokominku?

W biokominkach tradycyjne drewno zastąpione zostało ekologicznym biopaliwem. Paliwo te zwane płynem grzewczym ma postać płynną i służy do „zasilania kominka”. Jest ono sporządzone na bazie alkoholu etylowego pochodzenia roślinnego. Płyn uzyskany z biologicznego alkoholu spala się całkowicie oraz bezwonnie czyli nie wydzielając żadnego nieprzyjemnego zapachu, dymu, sadzy ani popiołu. Spalanie biopaliwa nie wymaga specjalnych przewodów kominkowych. Potrzebuje jedynie stałego dopływu powietrza, a więc wietrzenia pomieszczenia od czasu do czasu. Produktem spalania płynu grzewczego jest: para wodna, która dodatkowo nawilża powietrze i dwutlenek węgla w ilościach podobnych do powietrza wydychanego przez człowieka czyli jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.

Czas spalania biopaliwa w kominku

Płyn grzewczy czyli nasze biopaliwo jest wydajnym i stosunkowo tanim źródłem energii. 1 litr płynu spala się w zależności od ustawienia wielkości płomienia w czasie od 3 do 6 godzin. Co najważniejsze po rozpaleniu w ekokominku już po paru minutach odczuwalny jest wzrost temperatury w pomieszczeniu. Moc biokominka ustalana jest indywidualnie dla każdego modelu, dlatego też przed zakupem warto zastanowić się czy kominek ma spełniać funkcję dekoracyjną czy raczej ma służyć do dogrzewania pomieszczeń. Stanowi to dosyć istotne znacznie, ponieważ kominek o małej mocy nie wytworzy nam tyle ciepła ile byśmy chcieli.

Czy bioetanol jest bezpieczny?

Jeśli płyn grzewczy wykorzystujemy zgodnie z jego przeznaczeniem jest to produkt całkowicie bezpieczny. Bioetanol jest w 100% ekologicznym paliwem na bazie alkoholu etylowego. Jedynymi produktami spalania bioetanolu jest para wodna, która podnosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu co jest zjawiskiem korzystnym oraz dwutlenek węgla, który występuje w małych ilościach podobnych do tych znajdującym się w wydychanym powietrzu. Co więcej podczas spalania nie wytwarzają się żadne nieprzyjemne zapachy, nie ma popiołu, sadzy czy innych zanieczyszczeń.

Zanim biopaliwo trafi do dostawcy a następnie do naszego biokominka jest poddawane szeregowi testów i badań kontrolnych, które przeprowadzają wysokiej klasy specjaliści. Możemy mieć więc pewność, że przy prawidłowym użytkowaniu i przechowywaniu bioetanolu zapewnimy bezpieczeństwo sobie oraz wszystkim domownikom.

W jaki sposób przechowywać biopaliwo?

Bioetanol jest substancją łatwopalną, dlatego też należy przechowywać go z należytą ostrożnością. Szczegółowe informacje znajdują się zawsze na etykiecie produktu i należy się z nimi zapoznać. Najważniejsze, aby przechowywać płyn grzewczy z dala od dzieci, zwierząt oraz od wszelkich źródeł ciepła. Zakazane jest również picie bioetanolu.

Czy można użyć innego paliwa do biokominka?

NIE! Zabronione jest opalanie biokominka innymi substancjami niż bioetanol. Jeśli cenicie sobie bezpieczeństwo kupujcie płyny grzewcze dobrej jakości i od sprawdzonych producentów/dystrybutorów. Zapewni to nie tylko prawidłowe funkcjonowanie kominka, ale także  komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Nawet jeśli gdzieś np. na stacji benzynowej zobaczymy bioetanol pamiętajcie, żeby sprawdzić jego przeznaczenie. Etanol znajdujący się na stacjach jest zmieszany z benzyną i wtedy nie bazuje na surowcach organicznych. Nie można użyć go jako paliwa do kominków, gdyż w procesie spalania powstanie niechciana sadza, ale również może zagrozić Waszemu bezpieczeństwu. Zabronione jest również rozpalanie w biokominku za pomocą drewna, papieru, innego alkoholu czy też opalanie kominka ropą. Pamiętajcie, że kominki tego typu są tylko i wyłącznie przystosowane do paliwa bioetanolowego.

Jak rozpalić w kominku?

Wbrew pozorom jest to bardzo prosta sprawa. W każdym biokominku znajduje się zbiornik na biopaliwo oraz wlew paliwa. Za pomocą lejka dołączonego do zestawu naszego ekologicznego kominka wlewamy płyn grzewczy a następnie zapalarką (również dołączoną do zestawu) podpalamy paliwo. Jest to proces całkowicie bezpieczny i trawa dosłownie moment. Z początku bioetanol spala się w błękitnych barwach i jest to całkowicie normalne zjawisko. Jednak już po kilku chwilach płomień nabiera swojego właściwego żółto-pomarańczowego koloru. Jeśli chcecie zobaczyć jak się rozpala w biokominku zapraszam do obejrzenia naszego filmiku instruktażowego. Został on wykonany w naszym salonie specjalnie dla Was.

Biopaliwo – które wybrać?

Na runku dostępne są różne rodzaje biopaliw do biokominków. Często zastanawiamy się które wybrać? Otóż, nie sugerujcie się ceną i nie szukajcie tanich zamienników bo dla paru złotych nie warto igrać ani z ogniem ani z własnym zdrowiem. Wysokiej jakości biopaliwa o odpowiednich parametrach nie tylko zapewnią Wam bezpieczeństwo podczas użytkowania i funkcjonowania biokominka, ale również wpłyną na wydajność spalania, nie wytworzą żadnych nieprzyjemnych zapachów a zagwarantują Wam natomiast piękny, żółty płomień.

Tak więc, jeśli cenicie sobie bezpieczeństwo wybierajcie tylko i wyłącznie płyny przetestowane i sprawdzone. Dobrej jakości płyny spalają się bezwonnie. nie wytwarzając żadnego nieprzyjemnego zapachu. Jeśli staniecie przed wyborem, który płyn wybrać zwróćcie uwagę czy wybrany przez Was płyn posiada atest PZH wydawany przez Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Rzetelni producenci zlecają tej instytucji badanie swojego płynu grzewczego. Placówka ta sprawdza wszystkie parametry, skład chemiczny i jeśli wszystko jest w porządku wydaje certyfikat na dany produkt. Zwróćcie uwagę czy na etykiecie płynu jest wzmianka o takim ateście. Możecie też sprawdzić opakowanie płynu grzewczego. Bioetonal może być dostępny w butelkach lub karnistrach. Oczywiście o etykiecie już wspominałam. ale warto jeszcze zwrócić uwagę czy produkt posiada bezpieczna zakrętkę oraz czy butelka nie jest uszkodzona.

Biopaliwo jest bezpieczne o ile wybierzecie paliwo dobrej jakości z atestem oraz z dobrego źródła. Powtórzę jeszcze raz – nie warto kupować tanich zamienników, ponieważ może mieć to dla Was tragiczne skutki.

Bioetanol czyli jedyne bezpieczne paliwo zasilające biokominek

Reasumując. Do opalania ekologicznych kominków służy tylko i wyłącznie bioetanol. Jest to bezpieczny płyn grzewczy utworzony na bazie alkoholu etylowego pochodzenia roślinnego. Spala się całkowicie nie wytwarzając przy tym żadnych nieprzyjemnych zapachów, popiołu czy sadzy. Podczas spalania wytwarza się para wodna, która dodatkowo podnosi wilgotność w pomieszczeniu oraz bezpieczne ilości dwutlenku węgla (tyle ile jest w wydychanym przez człowieka powietrzu). Jest to paliwo wydajne i stosunkowo tanie. Pamiętajcie jednak, aby kupować sprawdzone i przetestowane płyny grzewcze.

Akcesoria do biokominka

Zestaw polan 10 do biokominka Ruby Fires
Zestaw kamieni do biokominka Ruby Fires
Efekt żarzenia Ruby fires w kominku
Polana ceramiczne mix V

*Zamieszczony wpis służy wyłącznie do celów informacyjnych. Zaleca się każdorazowo stosować się do instrukcji użytkowania i montażu, specyfikacji oraz karty technicznej otrzymanej od producenta danego modelu biokominka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.