Jak wygląda rozpalanie i wygaszanie biokominka?

Jak rozpalić w biokominku? Wbrew pozorom jest to bardzo prosta sprawa. W każdym biokominku znajduje się zbiornik na biopaliwo oraz wlew paliwa zwany również paleniskiem. Za pomocą specjalnego lejka (w niektórych modelach dołączony jest do zestawu) do naszego ekologicznego kominka wlewamy płyn grzewczy a następnie zapalarką (dołączoną do zestawu) podpalamy paliwo. Jest to proces całkowicie bezpieczny i trawa dosłownie moment. Z początku bioetanol spala się w błękitnych barwach i jest to całkowicie normalne zjawisko. Jednak już po 2-3 minutach płomień nabiera swojego właściwego żółto-pomarańczowego koloru. Jeżeli posiadacie płyn grzewczy, który posiada bezpieczny dozownik nie ma konieczności używania lejka. Jeśli chcecie zobaczyć jak się rozpala w biokominku zapraszam do obejrzenia naszego filmiku instruktażowego. Został on wykonany w naszym salonie specjalnie dla Was.

Paliwo wlewamy do max 2/3 pojemności paleniska. Zwykle w każdym palenisku jest linia oznaczająca maksymalną ilość wlanego bioetanolu. Dzięki użyciu specjalnego lejka paliwo nie rozleje się na zewnątrz paleniska. W przypadku jednak gdyby doszło do rozlania, należy dokładnie wyczyścić powierzchnie kominka przed rozpaleniem. Oczywiście wszystkie informacje odnośnie użytkowania biokominka znajdziecie w załączonej instrukcji.

W jaki sposób gasi się biokominek?

W biokominku sterowanym ręcznie znajduje się specjalna zasuwa (w niektórych modelach występuje sama nakładka) służąca do regulacji intensywności płomienia oraz wygaszania. Do zestawu dołączony jest również rygiel/rączka, którym manualnie ustawiamy wysokość płomienia oraz gasimy kominek. W zależności od rodzaju biokominka oraz zastosowanego paleniska wizualnie elementy te wyglądają nieco inaczej, jednak ostatecznie spełniają tę samą funkcję. Wygaszenie paleniska następuje po całkowitym zasunięciu zasuwy (lub nałożeniu nakładki). Odcinamy w ten sposób dopływ powietrza i bioetanol przestaje się palić. Inaczej wygląda to w modelach automatycznych, ponieważ regulacja odbywa się automatycznie za pomocą pilota czy też smartfona (w modelach automatycznych Decoflame możliwe jest sterowanie za pomocą aplikacji poprzez bluetooth).

Czy można zgasić ogień zanim wypali się całe paliwo?

Oczywiście. Biokominek można zgasić w każdej chwili, nawet jeśli bioetanol nie wypalił się do końca. Producenci zalecają jednak, aby paliwo wypaliło się całkowicie. Pozostawione w palenisku biopaliwo nawet gdy rygiel jest zasunięty silnie paruje. W niektórych konstrukcjach palenisk przy próbie ponownego zapalenia może dojść do gwałtownego rozpalenia. Natomiast w momencie kiedy bioetanol się skończy, ogień samoistnie się wygasi. Biokominek wykonany został z materiałów ognioodpornych oraz odpornych na wysoką temperaturę, dlatego też jest urządzeniem całkowicie bezpiecznym.

Jak często można używać biokominka?

Biokominek możemy używać kiedy chcemy i jak często chcemy. Zależy to tylko i wyłącznie od naszych potrzeb oraz ilości dostarczanego paliwa. Ekokominki nie potrzebują dostępu do instalacji kominowej ani też nie mają potrzeby serwisowania, tak jak ma to miejsce w przypadku kominków tradycyjnych. Kominki tego typu nie wytwarzają dymu a jedynie niewielkie ilości dwutlenku węgla, które powstają podczas spalania bioetanolu. Ilości te porównywalne są do ilości dwutlenku węgla powstałego w wydychanym przez człowieka powietrzu czyli całkowicie bezpieczne. Należy jedynie zadbać o dobrze funkcjonującą instalację wentylacyjną, która jest w stanie odprowadzić tą niewielką ilość powstałego podczas spalania CO2 i nie musimy się martwić o czas i częstotliwość użytkowania biokominka. W przypadku kiedy biokominek pali się dłuższy czas wystarczy, że raz na godzinę np. uchylimy okno i już mamy zapewnioną wymianę powietrza w pomieszczeniu. Producenci szczegółowo opisują to w instrukcji użytkowania.

Czy można dolewać biopaliwo do rozgrzanego lub palącego się paleniska?

Nie! Zabranie się dolewania biopaliwa do rozpalonego biokominka. Dolewane biopaliwo ze względu na swój szybki moment zapłonu w zetknięciu z gorącą powierzchnią zbiornika może w ułamku sekundy zająć się ogniem. Gwałtowna eksplozja nie tylko może doprowadzić do ogólnego pożaru, ale również może być powodem ciężkich oparzeń, zwłaszcza, że kiedy dolewamy paliwa do paleniska zazwyczaj stoimy w bliskiej odległości.

Biopaliwo można dolewać do biokominka TYLKO I WYŁĄCZNIE przy zimnym, wystygniętym palenisku. Nawet jeżeli paliwo wyczerpie się w trakcie uroczystej kolacji nie wolno dolewać go od razu. Koniecznie musimy poczekać, aż cały biokominek wystygnie (zwykle trwa to ok. 30 min) a następnie do zimnego paleniska możemy dolać bioetanolu, po czym spokojnie zapalić biokominek ponownie. Podobnie w sytuacji, gdy z niewyjaśnionych przyczyn zgaśnie płomień, mimo że paliwo nie wypaliło się do końca. Należy wtedy także odczekać, aż palenisko wystygnie i dopiero wtedy możemy ponownie go zapalić.

Dlaczego nie wolno rozpalać gorącego biokominka?

Nad gorącym paleniskiem rozciągać się może chmura łatwopalnych oparów, które w nagłym połączeniu z ogniem mogą również doprowadzić do wybuchu. Zaczekajmy, aż biokominek ostygnie i ponownie go rozpalmy. Przestrzeganie podstawowych zasad użytkowania zapewni bezpieczeństwo Wam i Waszym bliskim oraz spokojne cieszenie się widokiem żywym ogniem w Waszym domu, mieszkaniu, apartamencie.

Jak ugasić ewentualny pożar powstały z przyczyny biokominka?

Pożar może powstać w momencie, gdy nie przestrzegamy wyżej opisanych zasad bezpieczeństwa lub też nie stosujemy się do instrukcji użytkowania. Trzeba pamiętać, że w biokominku pali się paliwo powstałe na bazie etanolu i pod żadnym pozorem nie należy próbować go ugasić za pomocą wody! Dolanie wody do płonącego alkoholu, jak i rozgrzanego oleju, nafty, benzyny bądź tłuszczu, nasili jedynie pożar oraz wpłynie na szybsze rozprzestrzenienie płomieni. Do ugaszenia pożaru wywołanego biopaliwem najlepiej jest użyć gaśnicy. Dla bezpieczeństwa zalecamy zaopatrzyć się w gaśnicę. Jeżeli jednak nie posiadamy jej w domu to należy źródło ognia przykryć grubą warstwą materiału, nakryć kocem, kołdrą czy gruba tkaniną. Ograniczymy w ten sposób dostęp do źródła ognia tlenu, co spowoduje wygaszenie płomieni.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Użytkowanie biokominka jest niezwykle proste. Rozpalanie i wygaszanie paleniska również. Należy jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby chwile spędzone przy blasku ognia były dla Was jak najbardziej komfortowe. Pamiętajcie, że ogień jest ogniem i należy się z nim obchodzić ostrożnie. Po przeczytaniu tego wpisu powinniście wiedzieć jak rozpalić w biokominku i od teraz relaksować się przy blasku ekologicznego kominka.

Rekomendowane sprawdzone biopaliwo do biokominków:

Płyn grzewczy Infire 12x1L

Płyn grzewczy Infire 5L

Bioetanol Ruby Fires 12x1l

Bioetanol Ruby Fires 1l

Jakich akcesoria można dołączyć do biokominka?

Polana ceramiczne mix III

Polana ceramiczne mix VI

Zestaw Polan 6

Zestaw Polan 10

Zestaw białych kamieni

Efekt żarzenia nowość

Akcesoria do biokominka

 

*Zamieszczony wpis służy wyłącznie do celów informacyjnych. Zaleca się każdorazowo stosować się do instrukcji użytkowania i montażu, specyfikacji oraz karty technicznej otrzymanej od producenta danego modelu biokominka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.